Про проект

Не так давно в мене була нагода взяти участь у вебінарі, що його проводили Транспаренсі інтернешнл і Бібліоміст з питань використання електронних технологій, Інтернету у бібліотекарській справі. Доповіді робили три бібліотеки, що можуть вважатись лідерами у запровадженні тих засобів, а учасниками були кілька десятків (!) бібліотекарів, що той досвід прагнули вивчити і запровадити.

Вебінар пройшов успішно, всім учасникам сподобалось. І те, що вони почули в доповідях-презентаціях, і те, що додатково пояснили доповідачі у своїх відповідях на запитання.

Втім, повертаючись до того вебінару подумки, я з часом поступово якось виокремив для себе дві важливих обставини.

Чи розмір має значення?

Перша пов'язана з тим, що по ходу розмови не робився наголос чи розділення відповідно до розміру населеного пункту, в якому працює бібліотека. А хіба умови мільйонного чи просто великого міста є такими самими, як у райцентрі? Зрозуміло, що як своїм досвідом ділились бібліотеки великих міст, то бібліотеки райцентрів не могли скористатись ним у повному обсязі.

Де спілкуються бібліотекарі районок?

Друга обставина полягала в тому, що саме районна бібліотека, а точніше бібліотека райцентру, бо є ж великі міста з поділом на райони, так от, ця наймасовіша категорія бібліотек не має, як видається, свого спеціалізованого форуму. Інформаційного каналу, в якому розмова, що точилась на вебінарі, могла б бути продовжена і поглиблена за різними напрямками з урахуванням специфіки умов саме цієї категорії бібліотек.

Концепція проекту

От так з'явилась ідея цього проекту, сформулювати яку я взявся б приблизно так: сформувати демо-версію інформаційної бази, яка могла б слугувати основою для обговорення і оцінки певного підходу до вирішення питань розвитку, навчання персоналу та вдосконалення методів і форм роботи бібліотек районних центрів. Але не через тренінг чи науково-практичну конференцію, як ми всі звикли, а через спільну діяльність. А умовна назва у того підходу "Бібліотека №8".

Учасники проекту

А хто мав би те обговорення вести і ту оцінку робити? Думаю, тут можуть бути три зацікавлених сторони, які я умовно назву Міністерство, Кафедра і Бібліотека. Зміст першого розкривати не треба, він очевидний, а от про другий і третій треба сказати.

Кафедра - то щось дотичне наведених у стрічці меню посилань на Бібліоміст та Бібліопортал, Парламентську та Пана Бібліотекаря. Тобто, то можливо вчені тих чи інших організаційних форматів (навчальні заклади, дослідницькі чи методичні центри), можливо громадські діячі, що вивчають цю сферу і займаються нею професійно.

Під Бібліотекою я маю на увазі спільноту працівників бібліотек районних центрів, що утвориться (як утвориться) з користувачів цього каналу. Громадськість у чистому неформальному вигляді. Що не завадить Бібліотечній асоціації теж взяти участь в роботі або й організувати її як буде така потреба.

Про термінологію

А що таке "демо-версія"? Це інформаційна чи програмна іграшка, що має продемонструвати потенційному користувачу набір екранів, кнопок, режимів використання, які будуть у нього в розпорядженні під час майбутнього застосування програми. В цьому сенсі пропонований сайт є тільки іграшкою. Він тільки позначає напрямки роботи чи розвитку, але здебільшого не розкриває їх внутрішній зміст чи конкретне наповнення (за виключенням розділів Сайтобудування і Інтернет).

І ще про один спеціальний термін, що ми його маємо використати, цього разу з проектної справи. В великих серйозних проектах зазвичай передбачається етап під назвою "Аналіз реалізуємості проекту". Цілком зрозуміло, що як ви збираєтесь будувати дім з цегли, то в вас не буде жодних сумнівів, що той проект в принципі реалізуємий. А як з пустих пляшок? Чи з відходів мебльового виробництва? А як з водорості чи соломи, оброблених спеціальними синтетичними смолами? Тут треба ще до того, як починати якісь роботи, впевнитись, що це взагалі може бути саме так зроблено.

Цей сайт - об'єкт стадії дослідження реалізуємості певних підходів у розвитку бібліотечної справи на рівні райцентру. Його завданням є ініціювання і підтримка дискусії, спрямованої не на обговорення загальних проблем (це безкінечна тема), а на оцінку саме одного конкретного підходу і, відповідно, пошуку відповіді на запитання, чи є в цьому підході раціональне зерно? І, звісно, як є, то в чому могло б полягати його використання у майбутньому?

Втім, є ще декілька міркувань загального порядку, що можуть слугувати чи то обґрунтуванням, чи, може, поясненням як самої ідеї, так і пропонованої реалізації. Про це тут: http://bibrc.blogspot.com/2015/06/blog-post_17.html


Немає коментарів:

Дописати коментар